DOMENA (DOMAIN)
Domen predstavlja skup hijerarhijskih naziva područja od kojih je sastavljena adresa web lokacije tj. URL. Domen se čita sa desne strane, tako da sufiks .ba znači da se prezentacija nalazi u Bosni i Hercegovini, .net da se govori o nekom legalnom davaocu Internet usluga dok .utic predstavlja naziv organizacije, proizvoda itd., a www označava da je to web servis datog domena. Kompletna adresa sa navedenim nazivom protokola je http://www.utic.net.ba i naziva se URL (Uniforme Resource Locator). Znači Vaš domen je Vaša adresa na Internetu (ili Web-u). Ime domena je veoma važno i bitno je da bude pametno osmišljeno, jednostavno i lahko za pamćenje.
Kako izabrati naziv domena
Prva stvar koju treba da uradite je da odlučite koji će biti naziv Vašeg DOMENA. Pri tom imate - za naše mogućnosti - dva izbora: Internacionalni domen i nacionalni domen. Izbor pravog imena je veoma važno obzirom da direktno utiče na to koliko lahko će potencijalni posjetioc naći Vaš Web Sajt. Slično kao za broj telefona koji se lahko pamti ili koji je lahko pretpostaviti ili prizvati iz sjećanja. Na primjer ako je Vaš posao prodaja auto dijelova domen "autodijelovi.com" ili "autodijelovi.ba" je dobar izbor. Dobra ideja je da razmislite i o alternativnim imenima u slučaju da je Vas prvi izbor zauzet.
Čak i ako ne planirate da pravite Vaš Web Sajt odmah, domen bi trebalo da rezervirate što prije - kako Vam ga neko drugi ne bi uzeo. Stotine domena se registriraju svakog dana i dobra je šansa da ga neko drugi uzme prije Vas.
povratak na vrh
Generički domeni (gTLD):
Intrenacionalni domeni tipa "vaseime.com", "vaseime.net" i slično se registriraju u inostranstvu. Mogu da ih posjeduju i pravna i fizička lica po našem zakonu, plaćaju se godišnje ili na dvije godine.
Registraciju ovih domena za sada obavlja američka firma Network Solutions inc., a više informacija možete dobiti na http://www.networksolutions.com .
Internet adresa u okviru internacionalnog domena izgleda: www.ime_vase_firme.com
Jedna od razlika u odonosu na adresu sa nacionalnim domenom je u tome što ne znamo geografsko porijeklo firme tj. ona je internacionalna. Internet korporacija za dodjeljivanje imena i brojeve (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, ICANN) koja upravlja sistemom imenovanja domena na Internetu je ove domene najvišeg nivoa:
gTLD:
-
.com-komercijalne
-
.edu-obrazovanje
-
.net-mrezne organizacije
-
.org-ne komercijalne organizacije
-
.info-za opću upotrebu
-
.name-za pojedince
-
.pro-za profesionalce
-
.museum-za muzeje
-
.aero-za avio-industriju.
-
.gov -Vlade
-
.biz-za biznis
-
.int-intenacionalne organizacije
-
.mil-vojne organizacije
povratak na vrh
Koje su najznačajnije CONE domene?
Najznačajnije su CONE domene (prve četiri), s tim da .com domen uvjerljivo prednjači u odnosu na ostale. Tako danas u svijetu postoji oko 19,5 miliona gTLD-a, od čega .com domen čini 14 miliona; slijedi .net sa 2,3 miliona registracija itd. Zanimljivo je da 58,3% .com domena registriranih u SAD, kao i 58,1% svih CONE domena u odnosu na ostatak svjeta.Teritorijalni domeni (country code - ccTLD, trenutno ih postoji 243) su .ba, .uk, .at, itd.
povratak na vrh
Ko upravlja globalnim domenskim Internet prostorom?
Upravljanje globalnim domenskim Internet prostorom, kao i sistemom središnjih (root) servera koji osiguravaju funkcioniranje DNS sustava, danas se ostvaruje kroz nezavisnu organizaciju Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) , koja je poslove upravljanja preuzela od tijela poznatog kao Internet Assigned Number Authority (IANA) . IANA je Univerzitetskom teleinformacionom centru 1996. godine dodijelila na upravljanje TLD "ba" domenu - nacionalnu domenu Bosne i Hercegovine.
Osim otvaranja novih TLD domena općeg (globalnog) tipa, koje je već pokrenuto kroz ICANN, danas su također izuzetno važna pitanja zaštite intelektualnog vlasništva na Internetu, pa tako i u nazivima Internet domena. Osim unutar ICANN-a čitav niz aktivnosti vezan uz pitanja zaštite intelektualnog vlasništva odvija se unutar World Intellectual Property Organization (WIPO).
povratak na vrh
IANA i ICANN?
1972.godine ustanovljena je organizacija IANA (Internet Assigned Numbers Authority - www.iana.org) ciji je zadatak bio da dodjeljuje jedinstvene adrese svim računarima koji su na mreži. U početku su te adrese bile numeričke, tj svaki računar je imao svoj IP (Internet Protocol) broj - nešto kao kućni broj - na osnovu kojeg je svaki računar na mreži mogao biti lociran, tj. primati i slati pakete informacija. Kako su mreža i broj korisnika rasli, bilo je teže pamtiti IP brojeve, zbog toga je 1984. godine razvijen prvi Domain Name Server (DNS), čime su Internet adrese dobile današnji oblik. Sljedeći bitan događaj se desio 1991.godine kada se pojavio prvi komercijalni ISP i tako je, pored obrazovnih, naučnih i vojnih institucija, svaki korisnik mogao da registruje adresu na Internetu, čime je Internet ušao u javnu upotrebu. 1992.godine je oformljen InterNIC (www.internic.net), kvazi-vladina organizacija koja je organizirala i održavala registraciju domena. U početku su domene bile besplatne, ali kada je NSFNet (National Science Foundation Network) prestao da sponzorira registriranje novih domena, InterNIC je tražio $100.000 za dvogodišnju registraciju domena. Zato je američko Ministarstvo trgovine tražilo da se raspodjela i upravljanje domenima prebaci na privatne organizacije. Veća konkurencija je automatski značila i sniženje cijena. 1998 godine je formiran ICANN- The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (www.icann.org) - neprofitna, privatna korporacija, koja na principu konsenzusa koordinira tehničkim upravljanjem Internet domain name sistema, raspodjelom IP adresa i utvrđivanjem jedinstvenih protokola. ICANN je akreditovao veliki broj kompanija - registranata širom svijeta koje Internet korisnicima omogućavaju registraciju domena i tako je nastao Shared Registration System koji se i danas primjenjuje. ICANN koordinira regulativom tehničkih predispozicija da bi Internet bio jedinstven u svim dijelovima svijeta - Imenima domena, IP brojevima (jedinstveni brojevi koji prate jednu Internet adresu) i ostalim elementima koji omogućavaju komuniciranje na Internetu.
povratak na vrh
Teritorijalni domeni (ccTLD)
Svaka država ima svoju dvoslovnu oznaku kojom se završavaju adrese Web prezentacija, a koje se nalaze u toj državi. Znači sufiksi tipa .ba, .us, .uk itd. predstavljaju oznake država prema ISO 3166 standardu i nazivaju se nacionalnim domenama najvišeg ranga ( country code top level domains - ccTLD). Za razliku od općih (internacionalnih) domena čije upravljanje može biti utemeljeno isključivo na nekom globalnom (npr. trzisnom) načelu, nacionalne domene su temeljni element nacionalnog bogatstva i suvereniteta svake države, temelj njezine prepoznatljivosti u virtualnom svijetu, te utoliko upravljanje i upotreba tih domena, podrazumijevaju visok stepen odgovornosti i poštivanje različitih interesa svih zainteresiranih strana.
Naziv domena koji zavrsava sa sufiksom:
-
.ba
-
.com.ba
-
.edu.ba - predviđen za registraciju od strane institucija koje se bave obrazovanjem: osnovne, srednje, i stručne skole, registrirane pri nadleznim Ministarstvima, te privatne skole, kao i privredne subjekte/firme čija je primarna djelatnost edukacija ili obuka bilo kakve vrste;
-
.net.ba - predviđen za registraciju od strane subjekata koji su legalni davaoci Internet usluga;
-
.org.ba - predviđen za registraciju od strane organizacija i udruženja građana, kulturnih ustanova, muzeja, pozorišta i drugih neprofitabilnih pravnih lica;
-
.gov.ba - predviđen za registraciju od strane organa vlasti Bosne i Hercegovine, entiteta, Brčko distrikta, kantona, kao i općinskih i gradskih organa vlasti;
predstavljaju poddomene domena .BA Internet adresa u okviru .BA domene.
Za primjer ćemo uzeti web stranicu www.utic.net.ba, gdje je utic.net.ba naziv domena. Struktura domena je data u formi invertovanog stabla. Svaka grana stabla je povezana jednostavnim alfanumeričkim nizom, a kompletan naziv domena je napisan kao niz svih grana odvojenih tačkama. Stoga, utic.net.ba je third-level domain name. First-level domena je .ba, second-level je .net i third-level je utic. Na slici koja je data ispod ilustrovan je prikaz naziv domena utic.net.ba:

povratak na vrh
Kako da provjerim da li je neki naziv domena slobodan?
Naša interaktivna forma će Vam omogućiti da to saznate za nekoliko sekundi. Validacija Vašeg izbora vrši se na osnovu globalne baze podataka (WHOIS) koja sadrži imena svih domena. Provjerite na stranici www.nic.ba da li je naziv domena koji ste izabrali slobodan da postane Vaš domen.
povratak na vrh
Koji su papiri potrebni za apliciranje, za dobivanje jednog naziva domena?
Na adresi www.nic.ba nalazi se
Pravilnik o registraciji i koristenju naziva domena ispod bosansko-hercegovačkog državnog internet domena «.BA» i druga važna sopćenja u vezi .BA domene.
Pravno lice da bi dobilo našu nacionalnu .BA domenu, za apliciranje neophodne je da:
- Popunite prijavnicu online na našoj stranici www.nic.ba ;
-
Pošaljete ZAHTJEV (originalni zahtjev možete postali poštom ili donijeti lično u naše prostorije);
-
Pošalje kopiju rješenja o upisu u odgovarajući registar pri nadležnom organu (registar privrednih subjekata, registar udruženja, registar organizacija, registar advokata, i sl.); ili bilo koji drugi relevanatan dokument kojim lica iz člana 5 Pravilnika potvrđuju svoj status.
Fizičko lice da bi dobio našu nacionalnu .BA domenu, za apliciranje neophodno je da uradi:
- Popunite prijavnicu online na našoj stranici www.nic.ba ;
-
Pošaljete ZAHTJEV (originalni zahtjev možete postali poštom ili donijeti lično u naše prostorije);
povratak na vrh
Da li je moguće da neko registrira vec registriran naziv domena?
Ne, jer dostupnost .ba, .com, .net, .org, .info, .biz i svih drugih domena provjerava se u centralnoj bazi registriranih domena. U trenutku kada naziv domena uspješno registrirate u centralnu bazu se upisuje da ste Vi korisnik naziva domene i taj naziv domena više ne moze biti registriran od strane neke druge osobe.
povratak na vrh
Koliko vremena je potrebno za kreiranje naziva domena?
Procedura kreiranja naziva domena zahtijeva samo nekoliko minuta, nakon pristiglog dokaza o uplati u UTIC-u. Da bi naziv domena postao prepoznatljiv u cijelom Internetu potrebno je još nekih 72 sata i to vrijeme se smatra uobičajenim, jer je toliko potrebno za upisivanje naziva domena u WHOIS bazi podataka.
povratak na vrh
Na koji vremenski period mogu da registriram svoj naziv domena?
Do skoro je bilo moguće registrirati novi naziv domena na samo jednu (1) godinu, ali po novom Pravilniku imate mogućnost i do (5) godina za registriranje i do (5) godina za doregistriranje.
povratak na vrh
Koji je maksimalan broj naziva domena koji mogu da zakupim?
Po Pravilniku, ako ste pravno lice možete da zakupite ukupno 20 naziva domene, a ako ste fizičko lice onda 5 naziva domene.
povratak na vrh
Moj domen ističe ove godine. Šta da radim da ga zadržim nakon isteka roka?
Registriranje naziva domena se vrši na vremenski period koji korisnik sam odredi, a u skladu sa Pravilnikom (na jednu, dvije, tri, cetiri ili pet godina). Mjesec dana prije isteka roka, UTIC Vam na adresu kontakta za plaćanje ispostavlja račun za produženje korištenja naziva domene. U slučaju da se u UTIC vrati račun, i da nemamo adekvatne podatke naziv domena se deaktivira, stoga je jako važno da nam dostavite svaku promjenu podataka bilo u pisanoj formi ili online na stranici www.nic.ba .
povratak na vrh
Istekla domena
Kod registracije domene Vi u stvari iznajmljujete korištenje datog naziva domena na određeni vremenski period, i sve dok plaćate tj. produžujete registraciju Vi ste korisnik naziva domena. Najveći vremenski period za zakup jednog naziva domene je pet godina. Ako korisnik iz nekog razloga ne izvrši produženje registracije naziva domene, korišteni naziv domene postaje slobodan, a registracija i plaćanje isteklog domen je isto kao i novog.
povratak na vrh
Ako već imate registrirani naziv domena
Na email adrese administrativnog i tehničkog kontakta baza www.nic.ba je automatski pri registraciji naziva domene poslala password za pristup whois bazi. Uz pomoć ovog podatka, korisnik sam može da mjenja podatke.
Najčešći podaci koji se mogu promjeniti su :
Administrativni kontakt je osoba koja je nadležna za sve promjene na nazivu domena tipa: adresa, telefon, email; to je osoba koja dobija vijesti od strane UTIC-a koje se tiču administracije i svega što je legalno u vezi njega.
Tehnički kontakt je osoba koja će biti kontaktirana ukoliko administrator nije dostupan, i on ima mogućnost promjene podataka o DNS serverima samo na nazivima domena na kojima ga je korisnik domena naveo kao tehnički kontakt.
povratak na vrh
Želim da promjenim DNS servere za svoj naziv domena (primarni i sekundarni server) za svoj naziv domena
Procedura je vrlo jednostavna, potrebno je samo da upišite email adresu i password na www.nic.ba , i otvorit će Vam se prijavnica za naziv domena koji ste tražili, nakon izmjene samo potvrdite promjenu, i novi podaci će se odmah vidjeti na WhoIs bazi .BA domena.
povratak na vrh
Šta ako zaboravim password za pristup www.nic.ba ?
Potrebno je da otvorite www.nic.ba , na desnoj strani naći ćete link 'zaboravili ste password', nakon klika na ove riječi otvorit će Vam se jedan prozor u kojem ćete upisati svoju email adresu (koja se nalazi na prijavnici za Vaš naziv domena) i potvrdite. Za par minuta, na Vaš email ce stići `zaboravljeni` password.
povratak na vrh
Zaključak
Ako ste našli naziv domena za sebe, rezervirajte ga što prije - ime koje je neki drugi korisnik rezervirao ili registrirao za svoju firmu ne može da bude i Vaše! Upamtite, da atraktivni nazivi domena na internet mreži danas predstavljaju izuzetno traženu robu.
povratak na vrh
|